Зимата е период, в който нашите четириноги приятели имат нужда от допълнителна грижа, за да се чувстват здрави и енергични. Студеното време увеличава изразходването на енергия, което често изисква корекции в хранителния им режим. В тази статия ще обсъдим как да осигурим балансирано хранене за кучетата си през зимата, като съчетаем домашно приготвени храни и висококачествени сухи и мокри храни.

Защо зимното хранене е важно за кучетата?

През зимата кучетата изразходват повече енергия, за да поддържат телесната си температура. Особено при активни кучета или тези, които прекарват много време навън, храната трябва да бъде не само енергийно наситена, но и богата на витамини и минерали. Балансираното хранене помага на кучето да запази силната си имунна система, здрава кожа и лъскава козина, които са ключови за защита от студеното време.

Основни принципи на зимното хранене

  1. Увеличете калорийния прием
    Ако кучето ви е активно или живее навън, добавете храни с повече калории към дневния му режим. Това може да включва богати на протеини и мазнини продукти.

  2. Снабдете го с полезни мазнини
    Мастните киселини, като тези в рибеното масло, са от съществено значение за поддържане на здрава кожа и козина, особено когато студеният въздух и отоплението изсушават околната среда.

  3. Фокусирайте се върху витамини и антиоксиданти
    Храни, богати на витамин А, С и Е, както и цинк и селен, укрепват имунната система. Зеленчуци като моркови, тиква и сладки картофи са чудесен избор.

  4. Осигурете достатъчно хидратация
    През зимата кучетата може да пият по-малко вода. Добавете топъл бульон или мокра храна, за да поддържате хидратацията им.

Домашно приготвени зимни храни за кучета

1. Месо и органи

Свежото месо като пилешко, говеждо или агнешко е основен източник на протеини. Органи като черен дроб и сърца са богати на витамини и минерали. Сервирайте ги сварени или леко задушени.

2. Тиква и моркови


Богати на фибри и витамини, тиквата и морковите помагат за здравословно храносмилане и силна имунна система. Можете да ги пюрирате и добавите към основното ястие.

3. Сладки картофи

Лесносмилаеми и енергийно богати, сладките картофи осигуряват важни хранителни вещества и са чудесна добавка към храната.

4. Яйца

Варените яйца са пълноценен източник на протеини, витамини и минерали. Те са особено полезни за кожата и козината.

5. Рибено масло

Доброто рибено масло е отличен източник на Омега-3 мастни киселини, които помагат за намаляване на възпаленията и поддържат кожата и козината здрави.

Примерни сухи и мокри храни за зимата

Сухи храни:

  1. Hill's Science Diet Adult Large Breed
    Богата на висококачествени протеини и добавени витамини за подкрепа на ставите и мускулите, което е важно за големите породи през зимата.

  2. Royal Canin Medium Adult
    Съдържа оптимални количества мазнини и антиоксиданти, за да поддържа имунитета на кучето през студените месеци.

  3. Acana Grass-Fed Lamb
    Отличен избор за кучета с чувствителен стомах. Без зърнени култури и с добавени зеленчуци, тази храна осигурява здравословен баланс на протеини и мазнини.

  4. Orijen Original
    С висок процент месо, плодове и зеленчуци, тази храна е подходяща за активни кучета, които се нуждаят от допълнителна енергия през зимата.

Примерни готови храни за зимата

Готовите мокри храни и пастети са отличен избор за зимния период, тъй като съдържат натурални съставки, осигуряват хидратация и са лесноусвоими. Ето две отлични предложения:

  1. Nuevo Dog Venison с еленско месо и боровинки
    Тази висококачествена консервирана храна съдържа еленско месо, което е източник на лесноусвоим протеин, и боровинки, богати на антиоксиданти. Идеална за подкрепа на имунитета през зимата, особено за активни кучета или такива с чувствителна кожа.

  2. Nuevo Dog Junior с пилешко и говеждо месо
    Създадена специално за млади кучета, тази консервирана храна комбинира пилешко и говеждо месо, за да осигури балансирано съдържание на протеини и мазнини. Тя е чудесен избор за подпомагане на растежа и здравословното развитие през зимата.

Как да изберете правилната храна?


  1. Съобразете се с възрастта и размера на кучето.

    Възрастните кучета или тези от дребни породи имат различни нужди от тези на младите или активните породи.

  2. Имайте предвид нивото на активност.
    Активните кучета или тези, които прекарват време навън, имат нужда от повече калории. Домашните кучета може да се нуждаят от по-нискокалорична диета.

  3. Консултирайте се с ветеринар.
    Ако не сте сигурни каква храна е подходяща за вашето куче, ветеринарят може да ви даде насоки според здравословното му състояние.